05 oktoober 2014

Eepilised filmid

Kaunis. Väike, lihtne ja kaunis liigutus. Aga kahjuks ajaloohämarustesse kadunud. Kodus saad veel pausi panna, aga kinos? Popkorn on otsas, konjaki seest jääkuubikud sulanud, aga juurde tooma minna ei saa. Äkki juhtub midagi põnevat. Kogu filmi ainuke põnev koht ja sina oled sel ajal 93 eurose kilohinnaga võimaitselisi papitükke ostmas. Topelttüng. Patton (1970) ja Lawrence of Arabia (1962) tünga ei tee. Kui vanuselised iseärasused lubaks, vaataks nad vabalt ühe jutiga ära. Patton ju ainult kolm tundi, Lawrence kisub muidugi veidi masohismi valda pea neljaga.
Sarnasusi on aga veelgi. Üks Esimeses (selles mitteglamuurses), teine Teises (selles Hugo Bossi ülikondadega) Maailmasõjas tegusi teinud, keskmisest oluliselt paremini militaarkunsti valdavat meest, kellega vastaspoole ohvitserid sõdureid hirmutasid, aga kes oma ülemustega keskmisest kehvemini läbi said. Peter O'Toole ja George C. Scott mõlemad elu rollis.
Majesteetlike kaadrite (sellised mis on paras ära raamida ja seinale riputada) taustaks väga korralik nimekate meeste poolt loodud heliriba (Lawrenci oma eriti rütmikas).
Ühe eluloofilmi kohta parasjagu täpsed samuti. No olgu, Patton ei andnud ühele sõdurile kõrvakiilu arguse üles näitamise eest vaid hoopis kahele. Ja võibolla päris Lawrence ei olnud nii pikk ja nägus kui Peter. Hea küll võibolla Lawrence of Arabia lubas just tegelaskujude osas endale üksjagu kunstilisi liialdusi, aga isegi siukesed mehed, kellest elulooraamatuid kirjutatakse ei ela tervet elu nagu filmis. Kompromissid on vajalikud, et vältida viietunniste eepikute loomist, millest pool kulub habemeajamise, tualetis järjejuttude lugemise ja koka peale munade liigselt kõvaks keetmise pärast räuskamisest.
samas on muidugi mehi, kes tualetis tähtsaid sõjaplaane arutavad
Ja kogu selle vaeva tasuks seljatäis auhindu ja kriitikute kiidulaul. Lawrence veel kohe eriline lemmik. Nii et loomulikult kiidan mina hoopis Pattonit rohkem. Väga subjektiivsel põhjusel. Patton on oluliselt huvitavam karakter kui Lawrence. Huvitavamalt filmi kirjutatud, kui soovite. Aga üksjagu hull, hoolimatu, geniaalne tõbrik lööb iga kell hingevalus vana kooli džentelmeni.
Muide mõlemad näitavad filmi alguses ära selle kuhu lõpuks välja jõutakse. Patton lihtsalt veidi peenemalt.
väga elegantne

0 comments: